ایران کشمش

قیمت کشمش، فروش کشمش، خرید کشمش، قیمت کشمش سبز، فروش کشمش سبز، خرید کشمش سبز، خرید کشمش صادراتی، فروش کشمش صادراتی، قیمت کشمش صادراتی، قیمت کشمش کاشمر، قیمت کشمش سیاه، فروش کشمش سیاه، مرکز فروش کشمش، قیمت کشمش آفتابی، فروش کشمش آفتابی

خانه / کشمش / صادرات کشمش به چه کشورهایی انجام می‌شود؟

صادرات کشمش به چه کشورهایی انجام می‌شود؟

صادرات کشمش در ایران می‌تواند یکی از منابع مهم درآمد ارزی برای کشور باشد. با توجه به اقلیم ایران و کشت انواع انگور این امر دور از ذهن نیست. میوه‌ها یکی از مهم‌ترین مواد غذایی هستند که در سبد غذایی و رژیم غذایی افراد قرار می‌گیرند. از آنجایی که بعضی میوه‌ها در فصول خاصی در دسترس هستند، برخی از آن‌ها به صورت خشک شده درآمده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از میوه‌های محبوب انگور است که به مدت کمی در طول سال در دسترس قرار دارد. به همین دلیل بخش اعظمی از این محصول به صورت خشک شده درآمده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به انگور خشک شده به اصطلاح کشمش گفته می‌شود که هم به عنوان تنقلات و هم به عنوان مواد افزودنی در غذاها استفاده می‌شود.

تولید انگور و کشمش در ایران

تولید کشمش در ایران

یکی از عوامل تأثیرگذار در میزان صادرات کشمش، میزان و کیفیت انگور تولیدی در کشور است. انگور یکی از محصولات زراعی است که به صورت گسترده در سطح کشور کشت و تولید می‌شود. بر همین اساس محصولات برخی مناطق و استان‌ها از مرغوبیت بیشتری برخوردار است. انگور کاشمر یکی از مرغوب‌ترین محصولات در ایران است که تبدیل آن به کشمش می‌تواند آن را به یکی از محصولات با کیفیت برای صادرات تبدیل کند. انگور تاکستان و ملایر از نظر مرغوبیت در رتبه‌های بعدی قرار دارند که محصول کشمش آن‌ها کیفیت بالای صادراتی دارد.

یکی از عواملی که بر کیفیت کشمش و در نهایت میزان صادرات کشمش تأثیرگذار است، روش‌های تهیه آن است. ۴ روش رایج تهیه کشمش به شرح زیر است:

  1. کشمش طلایی: به این نوع کشمش گوگردی نیز گفته می‌شود که مصرف آن در کشورهای اروپایی و آمریکا مرسوم است. این نوع کشمش معمولا از انگور بی‌دانه تهیه شده و از بخور دود گوگرد برای خشک کردن آن استفاده می‌شود. در نهایت کشمش‌های طلایی و زردرنگ نتیجه کار خواهد بود.
  2. کشمش آفتابی: در اثر تابش مستقیم آفتاب بر انگورها تولید شده و از مواد شیمیایی برای خشک کردن استفاده نمی‌شود. کشمش‌های تولید شده به این روش قهوه‌ای رنگ و تیره هستند.
  3. کشمش تیزابی: برای تسریع در خشک شدن انگور در این روش از روغن سبزه و کربنات پتاسیم استفاده می‌شود. کشمش‌های تولید شده به این روش معمولا رنگ زرد روشن یا قهوه‌ای دارند.
  4. کشمش سایه آفتاب: در این روش انگورها را با نخ از سقف یک سالن آویزان می‌کنند تا با جریان هوا خشک شوند. این روش معمولا بین ۵۰ تا ۶۰ روز طول کشیده و کشمش‌های تولیدی از این روش به رنگ سبز هستند.

صادرات کشمش ایران

صادرات کشمش ایران

صادرات کشمش در یک کشور رابطه مستقیم با توان تولید انگور در آن کشور دارد. بر اساس آمارهای منتشر شده جهانی در سال ۲۰۱۹ کشورهای چین، ایتالیا، آمریکا، اسپانیا و فرانسه به ترتیب در صدر تولیدکنندگان انگور در جهان قرار دارند. بر اساس این آمار ایران با تولید ۲ میلیون تن انگور و اختصاص سهم ۳٫۰۱ درصدی رتبه یازدهم در تولید انگور جهان را به خود اختصاص داده است.

از آنجایی که در تولید کشمش دو عنصر آفتاب و آب تأثیرگذار هستند، در زمینه صادرات کشمش آمارها متفاوت است. بر اساس آمارهای جهانی کشورهای ترکیه، آمریکا، ایران، هند و چین به ترتیب ۵ کشور بزرگ تولید کننده کشمش در جهان هستند. مقصد اصلی کشمش‌های تولیدی در ایران کشورهای ترکیه، اسپانیا، عمان، عراق، امارات و روسیه هستند. ارزش صادرات کشمش ایران در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳۷٫۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افت ۷۰ درصدی داشته است. دلیل این افت شرایط پاندمی کرونا و همچنین نوسانات نرخ ارز در داخل کشور است.

اما با این حال همچنان سهم ایران از این بازار صادراتی سهم کمی است. از دلایل این امر می‌توان به تحریم‌های بین‌المللی، قیمت‌گذاری دستوری و تعهد ارزی، بی‌ثباتی در قوانین و مقررات صادراتی و کمبود زیرساخت‌ها اشاره کرد. با رفع این موانع و با توجه به کیفیت بالای محصول کشمش در ایران، می‌توان صادرات کشمش را به یکی از درآمدزاترین محصولات صادراتی در کشور تبدیل کرد.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
محمد حسن روغنی
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
شماره موبایل: 09155584700
ربات فروشگاهی: irankeshmesh_bot@
فیس بوک: irankeshmesh
توئیتر: irankeshmesh
لینکدین: irankeshmesh
تامبلر: irankeshmesh
پینترست: irankeshmesh
پست الکترونیکی: irankeshmesh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

مواد مغذی موجود در کشمش

مواد مغذی موجود در کشمش

کشمش یکی از محبوب‌ترین خشکبارهای مردم ایران و سراسر جهان محسوب می‌شود. کشمش به روش‌های …

فروش کشمش
کانال تلگرام