ایران کشمش

قیمت کشمش، فروش کشمش، خرید کشمش، قیمت کشمش سبز، فروش کشمش سبز، خرید کشمش سبز، خرید کشمش صادراتی، فروش کشمش صادراتی، قیمت کشمش صادراتی، قیمت کشمش کاشمر، قیمت کشمش سیاه، فروش کشمش سیاه، مرکز فروش کشمش، قیمت کشمش آفتابی، فروش کشمش آفتابی

خانه / کشمش / صادرات کشمش | صادرات کشمش به عراق

صادرات کشمش | صادرات کشمش به عراق

ارقامی از انگور جهت کشمش مناسبند که دارای خصوصیات زیر باشند : درصد بالای قند، گوشتی بودن حبه، بدون هسته بودن یا دارای هسته کوچک، نرم بودن بافت، یکنواخت بودن اندازه حبه، سریع خشک شدن حبه. البته ارقامی از انگور که دارای دانه و قند بسیار زیاد هستند نیز جهت تهیه نوعی کشمش به نام مویز استفاده می شوند. مهمترین ارقام انگور که برای کشمش مناسبند عبارتند از : بیدانه سفید (کشمش یا سلطانی)، بیدانه قرمز (قرمزی اوزوم)، عسگری سفید، پیکانی، دسته چین، تبرزه و … مهمترین ارقامی که در جهان برای کشمش استفاده می شود عبارتند از: تامسون سیدلس (Thomson Seedless) که در گویش های مختلف به Sultanina، Sultanich، Keshmesh، Soltana معروف است. 
موارد مصرف کشمش عبارت است از : خشکبار و تنقلات ، مصرف غذایی (پلویی)، صنعت شیرینی و شکلات، کارخانه های آب میوه و کنسانتره، تولید سرکه و شیره انگور و ضایعات آن برای خوارک دام و زنبور عسل به مصرف می رسد. 
انواع کشمش عبارت است از : 
۱) کشمش آفتابی (Raisin) : خشک شده انگور بی دانه در آفتاب که به رنگ قهوه ای است
۲) کشمش تیزابی یا سبزه یا قلمی (Sultana) : خشک شده انگور بی دانه آغشته با روغن استرالیایی در آفتاب که رنگ آن قهوه ای روشن تا قهوه ای خرمایی است. 
۳) کشمش سبزه انگوری یا زرد یا دودی (Golden Brench): خشک شده انگور بی دانه با دود گوگرد در سایه که رنگ ان زرد کهربایی است. 
۴) مویز (Raisins) : خشک شده سایر انواع انگور که دارای هسته است. 
۵) کشمش Currantus : خشک شده انگور یاقوتی.

در جهان مواهب و منابعی بسیاری وجود دارند که انسان برای رفاه هر چه بیشتر خود از آنها استفاده می کند . میوه ها یکی از انواع بیشمار این منابع هستند که در گونه های مختلف و مزه های متفاوت و لذیذ در اختیار انسان قرار دارند . همانگونه که همه‌ی ما می‌دانیم میوه ها سرشار از ویتامین‌ها و منابع مغذی هستند و برای سلامت جسم و روح بسیار مفید و ضروری می‌باشند. انگور نمونه‌ای از بهترین میوه‌هاست که به خاطر طعم لذیذ و دوست داشتنی که دارد در بین اکثریت مردم طرفدارن بسیاری دارد . انگور گونه‌های متفاوت و متنوعی دارد و به صورت خام استفاده می‌شود . انگورها را به‌ صورت نوشیدنی نیز مصرف می‌کنند که ماءالشعیر و دلستر  نمونه‌ای از نوشیدنی است که از انگور به دست می‌آید . کشمش نیز از دیگر محصولاتی است که از انگور به دست می‌آید. کشمش فرآوری انگور خشک شده است که با روش‌های مختلفی تولید و تهیه می‌شود .کشمش در کنار چای و در تنقلات با نخودچی و در بعضی مواقع درکنار پلو به مصرف مصرف کنندگان می‌رسد.     کشمش‌ها با توجه به نوع انگور و روش‌ها و شرایط خشک کردن و مواد افزودنی مجاز اضافه شده به آن انواع متعددی دارند. کشمش سرشار از آهن ، پتاسیم ، کلسیم و ویتامین گروه ب است و با خواص آنتی اکسیدانی که دارد از تخریب سلولی جلوگیری می‌کند . بنابراین اگر این محصول از انگور نامرغوب و در شرایط نامناسب تولید شود دیگر از خواص فوق محروم می‌شود و تبع آن خریدار کمتری نیز خواهد داشت ‌. بسیاری از تولیدکنندگان به نام و معتبر کشمش علاوه بر تولید این محصول با بهترین کیفیت و ارائه آن در کشور به صادرات کشمش نیز پرداخته‌اند.

مراحل صادرات خشکبار:

صادرات خشکبار جزو پرسودترین تجارت ها در دنیا است و صادرکنندگان خشکبار ایران جزو ثروتمند ترین تجار هستند. اقلام خشکبار شامل پسته,کشمش,خرما,مغز گردو و پسته و میوه های خشک میباشدو هر کس بخواهد صادر کننده خشکبار باشد باید ایین نامه و ضوابط آن را بداند تا در کار خود موفق شود.

صادرات کشمش | صادرات کشمش به عراق

تولید عمده کشمش در ایران

تولید عمده کشمش در ایراندر کشور عزیزمان ایران استانهای بسیاری مانند قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، فارس ، زنجان ، همدان و سمنان دارای تاکستان‌ هستند و انگور تولید می‌کنند . در این استانها انگورها پس از برداشت به صورت سنتی یعنی در کنار تاکستانها سایه خشک می‌شوند و یا به صورت صنعتی یعنی در کارخانه تولید کشمش به کشمش تبدیل می‌شوند. در کارخانه‌ها بدون دخالت دست و در چندین مرحله کشمش تولید می‌شود . بوجاری مقدماتی، شستشو ، گوگرد‌زنی ، خشک کردن ، غربال کردن ،طبقه بندی  و بسته بندی از مراحل تولید و تهیه کشمش در کارخانه‌ها هستند. کارخانه کشمش تاکستان و کارخانه کشمش ملایر از این دسته کارخانه‌هایند . برای آشنایی با بهترین کشمش ایران و تعرفه کشمش با سایت ما همراه باشید و با خیال آسوده خرید کنید.

شرکت بازرگانی پخش کشمش صادراتی

شرکت بازرگانی پخش کشمش صادراتیتولیدکنندگان و شرکتهای بسیاری در کنار کاشت و برداشت انگور به تهیه و توزیع کشمش در سطح‌ ایران مشغولند و شرکتهای بازرگانی معتبر و نام آور با تلاش هر چه بیشتر در تهیه کشمش بازارهای جهانی را نیز در حیطه اختیار خود قرار داده‌اند‌ . شرکت بازرگانی خشکبار عمده صادرات کشمش در ایران بر عهده دارد .

صادرات کشمش

صادرات کشمشصادرات کشمش ایران به سایر نقاط جهان پیشرفت قابل توجهی داشته است . ایران ظرفیت بالایی در صادرات کشمش دارد و با وجود تاکستانهای بی‌شمار و تولید کشمش با دستگاه‌های کاملا پیشرفته همگام با برترین متد دنیا می‌تواند هم‌چنان از اولین‌های صادرکنندگان کشمش در بین کشورهای جهان باشد . طبق آمار بدست آمده پس از فرش و پسته کشمش سومین محصول صادراتی غیر نفتی و درآمدزا در ایران است . ایران در صادرات کشمش انگوری ، صادرات خشکبار به اروپا و صادرات انگور به روسیه از کشورهای سرآمد و معتبر محسوب می‌شود . صادرات کشمش به عراق و کشورهای دیگر یکی از راه های خوبی است برای اینکه کشورمان از محصولات غیر نفتی بهینه ترین استفاده را برده و به رونقی خوبی در این عرصه ها برسیم.

یک راه مهم برای جدا شدن از اقتصاد وابسته به نفت، استفاده از محصولاتی خوب برای صادرات است، بی شک در بازار ایران تولیدات کشاورزی یکی از این گزینه ها هستند.
بازار کشمش در سال های گذشته به دلیل تولید عمده در انواع مختلفی که دارد حوزه ای خوب محسوب می گردد، پس کمی بهتر این عرصه را بشناسیم.

انواع کشمش صادراتی در بازار

انواع کشمش صادراتی در بازار کشمش‌ها بسته به نوع انگوری که از تهیه می‌شود ، هم‌چنین مراحل خشک کردن و استفاده از دستگاه‌ها و موادی که در مرحله خشک کردن به آن اضافه می‌شود متفاوت هستند . تولیدکنندگان و شرکتهای تولید کشمش در ایران کشمش ‌های مختلفی تولید و صادر می‌کنند از جمله : کشمش طلایی ،  کشمش زرد قلمی ، کشمس سبز قلمی ، کشمش‌ آفتابی کاشمری ، مویز ، کشمش پولویی ، کشمش سلطان و کشمش سیاه . با توجه به مصرف‌کنندگان کشمش در ایران و کشورهای دیگر و میزان درخواست و تقاضا از نوع خاص کشمش این محصول توسط  تولیدکنندگان و صادرکنندگان تولید و به بازار عرضه می‌شود و در مراحل بالاتر به بازارهای جهانی صادر می‌شود .

تولید کننده برتر کشمش مرغوب صادراتی در کشور

تولید کننده برتر کشمش مرغوب صادراتی در کشوربا توجه‌ به فواید بسیار کشمش مثل جلوگیری از پوکی استخوان ، بهبود کم خونی و فقر آهن ، جلوگیری از سرطان ، کنترل قند خون به خصوص در بیماران دیابتی ، کاهش افسردگی ،‌خوشبو شدن دهان ، کم کردن کلسترول ، آبرسانی به پوست و فواید درمانی متعدد دیگر افراد بسیاری برای خرید این محصول به بازار مراجعه می‌کنند و در سطح وسیعتر در بازارهای جهانی متقاضیان بسیاری خریدار این محصول پر ارزش خواهند بود. در کشور ایران شرکتها و تولیدکنندگان در تلاشند تا ارائه دهنده بهترین نوع کشمش باشند . با سایت ما همراه باشید تا تولیدکننده برتر کشمش مرغوب صادراتی در کشور را بشناسید .

برترین برند های تولید کننده کشمش

برترین برند های تولید کننده کشمشبدیهی است که در میان این شرکتها و تولیدی ها برترین برندها آن دسته از تولیدکنندگانی هستند که از مرغوب‌ترین انواع انگورها برداشت می‌کنند و در شرایط سالم و با بهترین مواد و دستگاه‌ها کشمش را تولید می‌کنند . همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم بسته بندی کشمش صادراتی و طراحی بسته برای جذب بازرگانان و تجار کشورهای دیگر بسیار مهم است . برترین برندها در کنار کیفیت و قیمت مناسب به بسته بندی درست کشمش نیز توجه دارند و برای صادرات و حمل و نقل‌های طولانی از جعبه مناسب و مواد ضدعفونی کننده مناسب استفاده می‌کنند . از برترین برندهای تولیدکننده کشمش در ایران می‌توان کشمش اردکانی و کشمش صراف‌زاده را می‌توان نام برد .

ویژگی های کشمش صادراتی

ویژگی های کشمش صادراتی

خواص انواع کشمش و مویز :

۱- کشمش یک غذای پر انرژی، کم چرب و کم سدیم می باشد. بنابراین برای افرادی که رژیم های کم سدیم را باید رعایت کنند، خوردن کشمش بسیار مفید می باشد.

۲- مویز و کشمش از گروه خوراکی‌های با طبع گرم است و واقعیت این است خوراکی های با طبع گرم به علت مغذی بودن، ضعف و ناتوانی اعضای بدن همچون قلب، کبد، مغز و سیستم تناسلی را تامین می کند و با احیای نیرو، اثر بخشی خود را در افراد با مزاج متعادل و گرم بهتر از افراد سردمزاج نشان می دهد.

۳- ترکیبات موجود در مویز می تواند از غلظت خون کاسته و به ارتجاعی بودن رگ ها کمک کند و خون را با سرعت و نیروی بیشتری در سیستم تناسلی به حرکت درآورد.

۴- مویز می تواند به پمپاژ قلب و عملکرد کبد کمک کرده و گرمی و حرارت را در سرتاسر بدن پخش کند.

۵- مویز به دلیل داشتن ویتامین های گروه B از شدت استرس روابط جنسی می کاهد و با تقویت مغز و اعصاب سبب افزایش قدرت فهم و درک و انگیزه می شود.

۶- کشمش و مویز به دلیل غنی بودن از ریزمغذی ها برای کودکان در حال رشد و دانش آموزان میان وعده تنقلی مناسب، اما بسیار پرکالری است.

۷- مصرف روزانه و مرتب آن می‌تواند به تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

۸- کشمش دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد و از تخریب سلولی جلوگیری می کند.

۹- کشمش برای سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش مهمی را بر عهده دارد، به همین دلیل مصرف آن برای زنان قبل از یائسگی بسیار مفید است..

۱۰- منبع خوب ویتامین D و هورمون استروژن می باشد.

۱۱- کشمش با وجودی که شیرین و چسبناک می باشد، بر دندان اثر مخربی ندارد و باعث خرابی دندان نمی شود، حتی می توان گفت این میوه خشک از فساد دندان جلوگیری می کند… کشمش برای سلامت دندان و لثه بسیار مفید می باشد.

۱۲- کشمش منبع خوب ویتامین ها و عناصر مغذی بدن می باشد. عناصر و ویتامین هایی همچون آهن، پتاسیم، کلسیم و ویتامین B در کشمش موجود است.

۱۳- کشمش محتوی مقدار زیادی آهن می باشد… ۶۰۰ گرم کشمش، ۹۰ درصد آهن مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می کند. ۱۰۰ گرم کشمش در حدود ۸۸/۱میلی گرم آهن دارد، در حالیکه ۱۰۰ گرم گوشت گاو بین ۴-۲ میلی گرم آهن دارد.

۱۴- کشمش، منبع خوب فیبر، آنتی اکسیدان و همچنین منبع خوب انرژی می باشد.

۱۵- فیبر باعث جلوگیری از سرطان کولون، کمک در جلوگیری از رشد غیر معمول سلول ها، بیماری ها و همچنین کنترل قند خون را می شود.

۱۶- کشمش را به گوشت اضافه کنید تا مقدار چربی غذا را کم کند و مقدار فیبر و آهن را افزایش و مقدار سدیم را کاهش دهد.

۱۷- آنتی اکسیدان از پیری و بیماری های حاصله از آن می کاهد.

۱۸-دارا بودن بروم برای سلامت استخوانها:

 • بروم ماده معدنی است که رابطه‌ای مستقیم با سلامتی دارد و در سلامت استخوان زنان نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. بروم ماده‌ای است که برای تبدیل استروژن و ویتامین D به شکلهای فعال آنها، مورد نیاز است. بعد از یائسگی در زنان میزان استروژن کاهش می‌یابد و باعث حساس شدن استخوانها می‌گردد تا آنجا که هورمون پاراتیروئید دستور به برداشت کلسیم از استخوانها را می‌دهد.
 • مطالعات نشان داده است که بروم از آرتروز استخوانی و پوکی استخوانها جلوگیری می‌کند و تاثیرات مفید استروژن درمانی در زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند را افزایش می دهد. کشمش بین ۵۰ میوه ایست که حاوی بروم می‌باشد.

۱۹- کشمش از سرطان جلوگیری می کند.

۲۰- کشمش میزان LDL یا کلسترول بد را در خون کم می کند و باعث کاهش بیماری قلبی می گردد.

۲۱- اگر به مدت ۴ هفته هر روز کشمش مصرف کنید، آنتی اکسیدان در خون افزایش و کلسترول بد( LDL) کاهش می یابد.

۲۲- کشمش موجب کاهش استرس می گردد.

۲۳- این میوه خشک باعث عملکرد صحیح رگ های بدن می شود.

۲۴- کشمش برای درمان بی نظمی معده و یبوست مصرف می شود. برای جلوگیری از این ناخوشی ها می توانید، ۶-۵ عدد کشمش را خیس کنید و بعد از چند ساعت، آب آن را بنوشید…

۲۵- تحقیقات نشان داده است که ورزشکارانی که قبل و در حین ورزش، حدود یک فنجان کشمش مصرف می کنند، بهتر از بقیه سلول های بدن را از آسیب حفظ می کنند.

۲۶- کشمش به علت داشتن قند فروکتوز، دارای خاصیت مصرف سریع انرژی و کاهش وزن نیز می باشد.

۲۷- کشمش مانند هویج، برای سلامتی چشم نیز خوب است..

۲۸- کشمش باعث تقویت اعصاب می شود.

۲۹- کشمش، سستی و رخوت را از بدن دور می کند.

۳۰- با خوردن کشمش، غضب را از خود دور کنید..

۳۱- کشمش موجب از بین رفتن آب اضافی بدن می گردد.

۳۲- کشمش، دهان را خوشبو می کند.

۳۳- کشمش، اسپاسم یا گرفتگی عضلانی را کم می کند.

 » کدام کشمش را  انتخاب کنیم؟

ارقام مختلفی از کشمش در بازار موجود است: کشمش سیاه یا مویز، کشمش های  آفتاب خشک، سایه خشک، تیزابی، انگوری و … حال این سوال مطرح می شود که از بین این ارقام کدام نوع بهتر است؟

به حبه های درشت خشک شده انگور سیاه، مویز گفته می شود. در واقع مویز همان کشمش است که از نظر درشتی و رنگ سیاه متفاوت، ولی از نظر خواص پر قدرت تر و کامل تر از کشمش و انگور سبز است. مویز در اثر خشک شدن، خواص خود را از دست نمی دهد و حتی اثر نیروبخش آن بیشتر می شود. معمولا مویز تهیه شده از انگور قرمز مجلسی یا انگور شاهانی و انواع پرگوشت و بی دانه، بهترین و پرخاصیت ترین نوع مویز است. هر چه رنگ بنفش یا سیاه مویز بیشتر باشد قدرت آن در جلوگیری از آلزایمر زیادتر است.

کشمش آفتاب خشک به کشمش پلویی هم معروف است و کیفیت و قدرت بالا و طعم خوبی دارد. رنگ سرخ، ملاک تشخیص این کشمش از انواع دیگر آن است.

کشمش سایه خشک نوعی کشمش است که رنگ آن تغییر نکرده و سبز باقی می ماند. انگورعسگری به این روش خشک می شود و ارزش تغذیه ای آن بالاست.

پخش عمده کشمش

پخش عمده کشمش در کنار پخش و فروش جزئی کشمش در بازار این محصول به صورت کلی و عمده نیز به مشتریان و خریداران ارائه و عرضه می‌شود . افراد زیادی چون آشپزان ، مغازه های فروش تنقلات نخودچی کشمش ، طبیبان گیاهی ، حتی بعضی از خانم های خانه دار ترجیح می‌دهند کشمش را به صورت عمده خریداری نمایند چون از لحاظ قیمت برایشان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و هم از لحاظ زمان وقت کمتری از آنان خواهد گرفت . زمانی که کشمش را در یک زمان و به طور یکجا خرید کنند وقت کمتری را به خود اختصاص می‌دهد نسبت به اینکه هر روز بخواهند زمانی را برای خرید این محصول اختصاص دهند. در این بین شرکتهای تولیدی کشمش و مراکز فروش به پخش و فروش عمده کشمش مبادرت می‌ورزند.

نمایندگی فروش کشمش صادراتی

نمایندگی فروش کشمش صادراتی تولید و تهیه کشمش در شرکتها و کارخانه‌ها صورت می‌گیرد برخی از این شرکتها خود به فروش محصولاتشان پرداخته و برخی دیگر ترجیح می‌دهند افراد دیگری به عنوان نمایندگی آنها فروش کشمش را بر عهده بگیرند . این نمایندگی ها تبلیغ و توزیع محصولات را بر عهده دارند و با شرکتهای تولیدی رابطه مستقیم دارند و با احاطه به هنر تبلیغات توزیع کنندگان محصولات خواهند بود . برای شناسایی از نمایندگان فروش کشمش صادراتی با ما همراه باشید.

کشمش صادراتی از چه انگوری تهیه می شود ؟

کشمش صادراتی از چه انگوری تهیه می شود ؟کشمش صادراتی بر حسب عرضه آن در بازار جهانی باید از بهترین و مرغوب‌ترین انگورها تهیه و تولید شود . از ویژگی های انگورهایی که با آن کشمش صادراتی تولید می‌شوند به ذکر چند نمونه می‌پردازم : انگور باید بافت نرمی داشته باشد و بدون هسته باشد ، گوشت دار باشد ، دارای طعم و مزه مطبوع و شیرین باشد ، درجه رسیدگی انگور در زمان برداشت بسیار مهم است و انگور باید کاملا رسیده باشد تا کشمشی با کیفیت مناسب تولید شود .

انواع کشمش هایی که به کشورهای دیگر ارسال می شوند:

 •  کشمش طلایی
 •  کشمش تیزابی
 •  کشمش سبز قلمی
 •  کشمش آفتابی
 • کشمش پلویی
 • کشمش بیدانه
 • کشمش زرد
 • کشمش سیاه
 • کشمش قرمز
 • و …

که این محصولات در درجه ی کیفی بالا و بسته بندی های مختلف آماده ی ارائه خواهند بود و بازرگانان کشورهای زیادی تمایل به خریدی مستقیم از تولیدکنندگان و شرکت های پخش را دارند.
با توجه به این توضیحات می توان گفت که صادرات کشمش به عراق از جمله راهی خوب است که مثل سال های قبل همچنان به قدرت خود باقی مانده و می توان بیشتر از پیش هم به این موقعیت رونق بخشید.

بزرگترین کشورهای صادرکننده کشمش در جهان

بزرگترین کشورهای صادرکننده کشمش در جهانکشورهای بسیاری در جهان کشمش تولید می‌کنند و به دلیل پرطرفدار بودن این محصول سعی می‌کنند بهترین نوع کشمش را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و در بسته‌بندی‌های جدید و مناسب به بازار جهانی و خریداران کشمش ارائه دهند و بدیهی است کشورهایی می‌توانند در بازار رقابت و تجارت کشمش راه پیدا کنند که مرغوب‌ترین محصول را به خریدارن عرضه کنند . در این بین کشورهایی که با مراعات قوانین صادرات کشمش چون بسته‌بندی کشمش صادراتی و مرغوبیت آن می‌توانند برترین و بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده این محصول باشند. باید گفت که خوشبختانه ایران در کنار آمریکا و ترکیه جزء سه کشور برتر صادرکننده کشمش در جهان محسوب می‌شود . ایران به کشورهایی چون ایتالیا ، بریتانیا ، آمریکا ، فرانسه و کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل عراق صادرات کشمش دارد .

مراکز خرید انواع کشمش تولید ایران

مراکز خرید انواع کشمش تولید ایرانمراکز خرید حضوری  مثل مغازه ها ، فروشگاهها و برای خرید غیر حضوری کانالهای معتبر تلگرامی و صفحات اینستاگرام ارائه دهنده محصولات خواهند بود . برای خرید کشمش ارزان و با کیفیت می‌توان به این مراکز مراجعه کرد. سایت ما مراکز خرید انواع کشمش تولید ایران را به شما معرفی می‌کند .

قیمت کشمش در بازارهای جهانی

قیمت کشمش در بازارهای جهانیقیمت انواع کشمش صادراتی ، قیمت کشمش در دبی و قیمت کشمش سایه خشک  در بازارهای جهانی با سایت ما همراه باشید .

نحوه خرید بهترین نوع کشمش

نحوه خرید بهترین نوع کشمشاشخاص و تجاری که‌ می‌خواهند کشمش را تهیه می‌کنند با تشخیص کشمش مرغوب آنرا به صورت مستقیم از بازار و مراکز فروش تهیه کنند یا از طریق اینترنت و کانال مربوط به شرکتهای تولیدکنندگان کشمش و یا صفحه اینستاگرام تهیه کنند .

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
محمد حسن روغنی
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
شماره موبایل: 09155584700
ربات فروشگاهی: irankeshmesh_bot@
فیس بوک: irankeshmesh
توئیتر: irankeshmesh
لینکدین: irankeshmesh
تامبلر: irankeshmesh
پینترست: irankeshmesh
پست الکترونیکی: irankeshmesh@gmail.com

مطلب پیشنهادی

خواص لیمو عمانی

خواص لیمو عمانی | قیمت در ایران کشمش

لیموعمانی، لیموی خشک و ترش با طبع سرد است که به‌عنوان یکی از چاشنی‌های خوش …

فروش کشمش
کانال تلگرام